Atopický ekzém - čo riešite v hlave, to sa deje na koži

Atopický ekzém emócieVeľa mamičiek alergických detí si dáva nesmierne záležať na tom, čo ich ratolesti zjedia.

Ani ja som nebola iná. :-)

Čo ak za prejavom alergickej reakcie stoja vaše emócie? V duchu ste si povedali: "Totálna blbosť." Tiež som si to niekedy myslela, až raz...

Vôbec tým nechcem povedať, aby ste do dieťaťa, ktoré je alergické na laktózu, s úsmevom naliali liter mlieka. To rozhodne nie! Vyhýbam sa extrémom a dogmatickému držaniu sa určitých odporúčaní. 

Radšej mám cestu vnímania samého seba, skúšania a objavovania možností, ktoré sadnú nášmu telu ako uliate. Odporúčania beriem skôr ako inšpiráciu.

Ale aby som neodbočila od témy. :-)

 

"V HLAVE" - oskarová rozprávka

Prednedávnom v televízií odvysielali hviezdnu noc oskarových víťazstiev. Úprimne ma potešila nominácia a výhra animovanej rozprávky od amerického štúdia Pixar "V hlave" (Inside Out).

Ide o úžasné spracovanie príbehu jedenásťročnej Riley, ktorej presťahovanie sa do San Francisca zmenil život naruby. Nejde však o obyčajný príbeh. Emócie ako Radosť, Smútok, Nechuť, Strach a Hnev spestrili príbeh dokonale. 

Pre tých, ktorí rozprávku ešte nevideli, tu mám malú ochutnávku. :-) 
Zdroj: https://www.youtube.com/user/SATURNSLOVAKIA

Čo majú alergia a emócie spoločné?

Od určitého času som presvedčená, že všetko. Denno denne mi to potvrdzuje náš mladší syn Matej, ktorý je alergický na laktózu, vajce a zemiakový škrob. Nevhodná strava sa prejaví červenými miestami na koži, ktoré neskutočne svrbia. Áno, ide o atopický ekzém. 

A ako do toho zapadli moje emócie?

Stávalo sa mi, že pred návštevou kožnej lekárky bola Matejova koža krásne čistá. Bola som spokojná, že sa nám podarilo dostať atopický ekzém pod kontrolu. Lenže čo čert nechcel... V čakárni na potvoru koža zčervenela a ostala suchá. Domov sme pravidelne odchádzali s predpísaným receptom na kortikoidy. 

Vôbec som tomu nechápala. Po príchode domov sa pokožka opäť dostala do normálu. Niekedy to bola otázka jedného dňa, inokedy stačilo pár hodín. 

Do denníčka, v ktorom som sledovala Matejov pitný režim a jedálniček pribudla poznámka oblečenie. Detailne som sledovala, čo všetko robíme pred príchodom k lekárke. Čo má Matej oblečené, v čom ho vozíme, či bolo v aute príliš teplo a Matej sa spotil...

Čo vám budem hovoriť. Hľadala som súvislosti doslova všade. Až raz ma moja kamarátka upozornila na to, aby som sa zamerala na vlastné emócie. Vraví sa, že dieťa zrkadlí vnútorný svet mamy. Spokojná mama, spokojné dieťa. 

Atopický ekzém a emóciePri tíšení revajúceho dieťaťa treba zachovať chladnú hlavu.

Nepodľahnúť panike, pretože dieťatko to z vás vycíti.

Nervózna mamina môže na spokojné dieťa zabudnúť. 

To som vedela. :-) Preto som si vždy spievala pesničky. Ani nie tak pre potrebu našich synov, ale hlavne kvôli sebe. Pomáhalo mi to ostať pokojná a na počudovanie to zaberalo aj na našich krikľúňov. A hlasy mali riadne, to vám poviem. :-)

 

Keď sa jedná o bábätko, považujeme to za samozrejmosť. Čo však s väčším dieťaťom? Tam to neplatí? Jasné, že áno.

Záhadne sčervenaná koža bola výsledkom môjho strachu z návštevy kožnej lekárky. Bude Matejova koža v poriadku? Zasa prídeme domov s kortikoidmi? Obáv a pochybností bolo neúrekom. Aj červených fľakov na Matejovej koži.

Okrem sledovania potravín sa zamerajte aj na vlastné emócie, či emócie dieťatka. Určite ich nenechajte v uzadí.

Ak sa stav pokožky zhorší, a vy ste do jedálnička nepridávali žiadnu novú potravinu, porozmýšľajte, čo všetko sa pred zhoršením udialo. Niekto vás riadne naštval, ostali ste z niečoho smutná... Analyzujte nielen svoje pocity, ale aj pocity dieťatka. Stalo sa mu niečo na ihrisku, prípadne v škôlke?

Hľadajte, pátrajte... Uvidíte, či sa vám súvislosť medzi atopickým ekzémom a vašimi emóciami potvrdí alebo nie. Dajte mi o tom vedieť. :-) A určite si pozrite rozprávku "V hlave". Stojí za to. :-)

Ktoré potraviny ubližujú vašim deťom?

Podrobný postup,
vďaka ktorému to zistíte, nájdete
v eBooku nižšie.

Stiahnite si ho ZDARMA.

Tieto stránky používajú cookies.
Prehliadaním týchto stránok s používaním cookies súhlasíte.