[Recenzia] Jan Hnízdil: Ako sa nestať pacientom

Jan Hnízdil: Ako sa nestať pacientomUž ani neviem ako, ale v našej rodine vznikla jedna krásna tradícia pre mamu (to akože pre mňa :-P). 

Koncom každého roka mi môj manžel kúpi vstupenku na geniálne podujatie "Umenie byť ženou".

Nájdete tam toľko krásnych, úžasných, vnímavých a jedinečných žien pokope, že budete až oči otvárať. :-)

Zablúdia tam aj chlapi, ale to je len pár odvážnych jedincov. :-) Predsa len, je to taký babský klebetníček, akurát vo veľkom. 

Táto akcia mi tak trochu prirástla k srdcu. Asi preto, že každý rok tam stretnem človeka, ktorý presne zapasuje do témy, ktorú práve vo svojom živote riešim. 

Tento rok som zacielila na doktora Jana Hnízdila a jeho knihu "Ako sa nestať pacientom". Perfektná kniha a podľa mňa by mala byť na zozname kníh, ktoré jednoducho musíte prečítať. 

Matejov atopický ekzém a alergiu sme riešili od jeho šiestich mesiacov. Podarilo sa nám to dotiahnuť do úspešného konca. Na jeho hladkej koži bez suchých, červených a neustále svrbiacich miest sa podieľala aj táto kniha. :-)

Presne tak. Zabrala oveľa viac ako mastičky plné kortikoidov od kožných lekárov. Ako? Jednoducho...

Bola som presvedčená, že zložité problémy majú iba zložité riešenia. Vo väčšine prípadov je to práve naopak. Riešenia sú úplne jednoduché, chce to len zdravý sedliacky rozum. :-)

Jan Hnízdil vyštudoval Fakultu všeobecného lekárstva a je atestovaným internistom. Možno ste čakali nejakého zaklínača koní, ale musím vás sklamať. Je to "normálny" lekár, ktorý sa na liečenie ľudí pozerá tak trochu netradične. 

Jeho metóda liečenia spočíva v otázkach. Presne tak, žiadne zázračne tabletky, žiadne liečivé maste. Jednoduché otázky, vďaka ktorým sa dostane k podstate zdravotných ťažkostí a problémov.

Kedy sa vás naposledy lekár spýtal, ako sa cítite, čo prežívate a čo vás trápi? Tak naozaj, so skutočným záujmom. Žiadna rychlovka, lebo v čakárni sedí ďalších desať nervóznych pacientov. Lekár z mäsa a kosti, ktorý naozaj zisťuje príčinu vašich boliestok s cieľom vám pomôcť. Žiadne vysypanie ťažkostí a predpísanie liekov rýchlosťou blesku. 

Kniha je písaná formou príbehov, ktoré sa veľmi dobre čítajú a ešte lepšie chápu. V tých príbehoch je povedané veľa. Naučíte sa pýtať samých seba, aby ste zistili, čo vám to vaše telo vlastne hovorí.

Bolí vás hrdlo? Čo by ste chceli nahlas povedať, ale nespravíte to? Prečo? Dôvodov môže byť veľa. 

V príbehoch z jeho praxe sa skrýva veľa múdrosti porekadiel našich starých mám, na ktoré sme akosi zabudli. Vraj už neplatia, lebo doba je iná a všetko sa mení. Prd makový. Doba je iná, to je pravda... Keby nebola, tak ešte žijeme v jaskyni a o blogoch a internete by sa nám ani len nesnívalo. Ale tá múdrosť platí večne. 

V knihe "Ako sa nestať pacientom" sa Jan Hnízdil postupne cez príbehy svojich pacientov dostáva od fungovania homeopatie, či alternatívnej liečby až ku nezastaviteľnému kolosu farmaceutického priemyslu.

Podelí sa s vami o vnímanie toho všetkého. Naozaj je homeopatia iba o placebo efekte? Čo šamani? Akú úlohu majú klasickí lekári? Mám im veriť, nemám im veriť...?

Veľa otázok som na vás spustila, čooo? :-) Nechcem vám prerozprávať Hnízdilove príbehy. To by som vás ukrátila o hľadanie vlastnej pravdy. Jeho postrehy fakt stoja za prečítanie. 

Kniha na mňa pôsobí ako balzam. Prinúti vás zastaviť sa, premýšľať a prehodnotiť priority. Kašle vaše dieťa? Nie je to náhodou tak, že na neho kašlete vy? Z vlastnej praxe potvrdené. Áno, aj mne sa to stalo. Teraz už deťom nedávkujem liek proti kašlu, ale vystískam si ich, odložím robotu a zahrám: Človeče, nehnevaj sa! 

Divili by ste sa, koľko málo času stráveného s deťmi stačí na zlepšenie ich zdravotného stavu. Nemyslím tým iba pri nich sedieť, ale byť s nimi tak naozaj. Aj päť minút sa počíta. 

Vždy, keď som bola v zhone, strese, že mi niečo ujde, niečo nestihnem, odniesla si to Matejova koža. Stačilo sa zastaviť, upokojiť, oddýchnuť si a Matejko bol v pohode. 

Možno vám to znie ako zázrak, niečo nedosiahnuteľné, čo sa vám nikdy nepodarí. Verte mi, ide to. Síce nie zo dňa na deň, ale ide. Až Matejov atopický ekzém a alergie ma naučili dívať sa na chorobu trošku inými očami. 

Preskákali sme si už všeličo. Pobyt v nemocnici, obväzy, kortikoidy, alergológa, či imunologičku. Nevynechali sme ani tradičnú čínsku medicínu, homeopatiu, či zdravý sedliacky rozum. :-)

Viac o mojom príbehu si môžete prečítať TU >>>

Rozhodla som sa, že na tomto blogu vám budem písať aj o netypických riešeniach atopického ekzému, ktoré nakoniec u nás zafungovali. Porozprávam vám o jednotlivých metódach, o tom ako zabrali, alebo naopak, nemali žiaden efekt.

Možno vďaka mojim skúsenostiam a príbehom objavíte tú správnu cestu pre seba a svoje dieťatko. Nadobro sa zbavíte atopického ekzému, potravinovej alergie, či intolerancie. Budem vám držať palce. Určite to zvládnete, tak ako my. :-)

Jan Hnízdil recenziaMusím sa pochváliť. :-) Tento rok sme Mateja úplne bez strachu pustili do plaveckého tábora.

Lieky, krémy a mastičky vymenil za úplne bezstarostný život šťastných detí. :-)

Prečítajte si knihu "Ako sa nestať pacientom" od Jana Hnízdila. Ukáže vám úplne iný rozmer, ako sa popasovať s chorobou.

Začnite načúvať vlastnému telu. Ináč, ako chorobami, s vami komunikovať nevie. 

Veľa zdravia a užite si leto :-)

Ktoré potraviny ubližujú vašim deťom?

Podrobný postup,
vďaka ktorému to zistíte, nájdete
v eBooku nižšie.

Stiahnite si ho ZDARMA.

Tieto stránky používajú cookies.
Prehliadaním týchto stránok s používaním cookies súhlasíte.